За нас

Запазваме живи традициите на българските занаяти

Националната занаятчийска камара е представителната организация на занаятчиите в Република България.

Хилядолетна е историята на изкуството на занаятите. Величието на държавите се е доказвало чрез таланта на занаятчиите. Владетелите са показвали могъществото си чрез изкуството, създадено от тях. Величието, силата и славата се оценявали не само по спечелените войни, но и по изкуството, създадено от творците – занаятчии. Това била причината занаятчийството  и неговите традиции да са високо почитани, съхранявани и пазени и опитът му да е съхраняван в гилдиите, които са спазвали стриктни правила и принципи. Званието майсторбило на голяма почит, защото майстор произлиза от master – владетел, господар и само този, който познава и владее всички страни на занаята може да носи това почетно звание.

Дългогодишна е историята на занаятчийските гилдии в България.

Информация за дейността им съществува от 17 и 18 век. Османската империя ги признава официално през 1773 година. Целите на гилдиите са били чисто икономически като премахването на конкуренцията между отделните производители от един занаят или организирана защита на интересите на занаятчиите. Организирането на занаятчиите в гилдии е улеснявало доставките на суровини и продажбата на изделия на едро, което от своя страна е допринасяло за конкурентоспособността на българските занаятчии на османския или европейски пазар.

Днес дейността на Националната занаятчийска камара е формализирана чрез Закона за занаятите, който влиза в сила на 28.05.2001 год.

Мисията на камарата е да подпомага и защитава интересите на своите членове и да съдейства за развитието на занаятите и утвърждаването на техния престиж. Камарата е гарант за запазването и развитието на традиционните български занаяти.

В Националната занаятчийска камара членуват регионалните занаятчийски камари. В нея могат да членуват и браншови организации, всяка от тях като колективен член.

Членове на камарата са 20 Регионални занаятчийски камари в България. Това са РЗК-София, РЗК-Пловдив, РЗК-Бургас, РЗК-Русе, РЗК-Смолян, РЗК-Велико Търново, РЗК-Пазарджик, РЗК-Плевен, РЗК-Стара Загора, РЗК-Габрово, РЗК-Търговище, РЗК-Хасково, РЗК-Ловеч, РЗК-Шумен, РЗК-Банско, РЗК-Монтана, РЗК-Кюстендил, РЗК-област Добрич и РЗК-Сливен, РЗК-Кърджали.

Членове на НЗК са и браншови сдружения и съюзи като Националния съюз на ключарите в България; Задругата на майсторите на Национални художествени занаяти – София; Гилдията на българските ножари и ковачи, Сдружението на българските каменоделци и др.

За да поддържа и повишава непрекъснато стандартите на обучение на майстори и калфи, Камарата си партнира с професионални и висши учебни заведения в България и чужбина. Поддържа непрекъснат контакт със занаятчийски камари за споделяне на опит и за адаптиране и въвеждане на най-добри практики.

През тази година станахме членове на Пакта за умения, Европейската мрежа за ранно предупреждение и Европейския алианс за професионална подготовка.

Национална занаятчийска камара си партнира и с национално представителни организации на работодателите за защита на интересите на членовете си в рамките на индустриалните отношения.

Съхраняваме духа на традиционните занаяти

Управителен съвет